Prevencia a naše odporúčania spojené s ochorením COVID-19

6. 4. 2020

V týchto ťažkých časoch, v období vírusovej pandémie spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2, je pre náš organizmus nesmierne dôležité, aby sme sa o seba a svoje zdravie starali. Z toho dôvodu by sme Vám chceli poskytnúť odporúčania, ako si udržať, prípadne vybudovať posilnený imunitný systém, ktorý je kľúčovým v boji proti ochoreniu COVID-19. Tieto odporúčania sú vhodné pre každého.

Príjem ovocia a zeleniny je nevyhnutný, ak si chcete urobiť zásoby jedla a navštevovať obchody čo najmenej, čerstvé rastliny vám nahradia doma vypestované klíčky zo semienok a strukovín. Pri prevencii je však vhodné suplementovať uvedené látky. Pri liečbe je ich užívanie veľmi prospešné až nevyhnutné.

Vitamíny a doplnky, ktoré sú vhodné na boj proti ochoreniu COVID-19:

Vitamín D2 / D3 momentálne zo Slnka nestačí, je potrebné ho suplementovať aj vo vyšších dávkach - nárazovo až 50000 IU a denne 2000 IU po kratšiu dobu. V tele sa totiž ukladá a ak sme ho doteraz nebrali, je možné, že ho máme deficit. V zimných a jarných mesiacoch na Zem nepreniká UVB žiarenie, ktoré vytvorenie vitamínu D v našom tele dokončuje (Parekh, 2018). Vitamín D sa odporúča užívať kedykoľvek v priebehu dňa, pre lepšie vstrebanie je vhodné ho zapiť mliekom, prípadne je  vhodné ho kombinovať večer s Magnéziom či Vápnikom.

Vitamín C sa v tele neukladá, je preto potrebné prijímať ho neustále. Pri nákaze je možné brať denne až do 5 gramov. Vitamínom C sa nedá predávkovať, môže však spôsobiť nevoľnosti a mierne oslabiť obličky, ale dostatok tekutín to môže vynahradiť. Bolo dokázané, že denná dávka 3 x 1 g vitamínu C zmiernila symptómy ochorenia (ZhiYong, 2020). Vitamín C je vhodné užívať viackrát za deň v menších dávkach. Napríklad najvhodnejšie je užiť vitamín C hneď ráno alebo s raňajkami a na záver dňa večer pred spaním. Nezabudnite zapiť veľkým množstvom vody.

Spirulina!! Skvelé antivirotikum, ktorého účinná látka je C-fykocyanín - bolo dokázané, že účinne bojuje proti vírusom ako herpes simplex, ale aj HIV a Influenza A, ktorá patrí tiež medzi pandemické respiračné ochorenia (McCarty, 2020; Murugan, 2011; Chen, 2016). Asi nie je potrebné čakať na výskum v súvislosti s COVID-19, je proste vhodné ju brať aj ako prevenciu. Výskumy odporúčajú 2000 mg denne.

Flavonoid kvercetín účinne pôsobí proti vírusom (dokázané napr. pre adenovírus, herpes simplex a iné) - nachádza sa v hroznových šupkách a jadierkach, čučoriedkach, víne, červenej cibuli, keli, šaláte, moruši bielej, moringe, zelenom čaji, bobuliach, ginku… (David, 2016). Znova, vedci nestihli preskúmať v súvislosti s koronavírusom, je však predpoklad, že proti nemu pomôžu.

Selén - nevyhnutný pre fungujúcu imunitu proti vírusom vo všeobecnosti. (Hoffman, 2008) 2 para orechy denne by mali stačiť.

Zinok - tekvicové semienka, orechy, celozrnné výrobky, pri suplementovaní je lepší v tabletkách na cmúľanie, pozor však na predávkovanie.

Vitamin A, E - väčšinou stačí pestrá strava farebná zelenina a ovocie (mrkva, listová zelenina, …), rôzne za studena lisované oleje, semienka a orechy.

B vitamíny - väčšinu B vitamínov prijímame zo stravy, B12 by mal ale suplementovať každý. Vitamín B sa odporúča užívať ráno spolu s raňajkami.

Betaglukán je unikátny prírodný komplexný polysacharid, schopný podporovať obranné reakcie organizmu proti bakteriálnym a parazitárnym chorobám.

Silný imunitný systém je prevenciou v boji proti každej chorobe, s ktorými sa dennodenne stretáme. Preto nielen teraz, ale aj v budúcnosti je dôležité si ho udržať silný a odolný. Okrem toho pre udržanie zdravého tela je potrebný dostatočný pohyb, správna hygiena, ale aj psychohygiena, ktorá chráni organizmus pred oslabením psychiky ovplyvňujúcej obranyschopnosť nášho tela.